Koçluk

Koçluk

Koçluk

Koçluk Nedir?

ICF koçluğu şöyle tanımlar; günümüzün belirsiz ve karmaşık ortamlarında, kişisel ve mesleki potansiyeli maksimize eden, müşteriyi daha fazla düşünmeye teşvik ederek yaratıcı süreçler içine girmesi için ilham veren, müşteri ile koçun işbirliği içinde olduğu bir ilişkidir. Koçlar her müşterinin yaratıcı, becerikli ve bütün olduğuna inanır. Bu temel üzerine kurulunca koçun sorumlulukları şunlardır:

  • Müşterinin ulaşmasını istediği şeyleri keşfetmek, netleştirmek ve uyum sağlamak
  • Müşterinin kendini keşfetmesi konusunda onu teşvik etmek
  • Müşteri tarafından üretilen çözümleri ve stratejileri ortaya çıkarmak
  • Müşteriyi sorumlu ve hesap verebilir tutmak

 

Bu süreç, müşterilerin liderlik becerilerini geliştirir ve potansiyellerini ortaya çıkarırken, iş ve özel yaşamlarındaki durumlarını geliştirmelerine önemli ölçüde yardımcı olur.

( Bilgiler ICF Türkiye sayfasından alıntıdır.)

Profesyonel Koçluk, insanların hayatlarında, kariyerlerinde, işlerinde veya organizasyonlarında olağanüstü sonuçlar üretmelerine yardımcı olan sürekli profesyonel bir ilişkidir.

Koçluk süreciyle, müşteriler öğrenmelerini yoğunlaştırır, performanslarını artırır ve yaşam kalitelerini arttırır. Her toplantıda, danışan görüşmenin odağını seçerken, Koç da dinleyip gözlemler ve sorularla katkıda bulunur. Bu etkileşim anlaşılırlık oluşturur ve danışanı harekete geçirir.

ICF akredite program mezunu koçlar ve ICF sertifikalı koçlar bu meslekte  yetkinlikler açısından en doğru sonuçları alabileceğiniz yol arkadaşlarınızdır.

 

Hangi konularda koçluk alınır?

Koçluk yaşamda konfor alanını oluşturabilecek gücü kendimizde bulmamız adına alınır. Genel anlamda koçluk bu konularımız için alınabilir;

-Kariyer Planlama

-Hedeflere ulaşabilme

-Kararsızlıkları netleştirme

-Strateji belirleme

-Öncelikleri Belirleme

-Daha anlamlı olduğunu düşüneceğiniz bir yaşam

 

Koçluğun Faydaları nelerdir?

-Etkili iletişim teknikleri geliştirilmesine yardımcı olur.

-Bireyin öz farkındalık düzeyini arttırarak içsel gelişimini destekler.

-Bireylerin kendilerine olan güvenin artmasına yardımcı olur.

-Takımlar için sürdürülebilir başarıya destek sağlar.

-Liderlik becerilerinin artmasına hizmet sağlar.

-Yaratıcılığın artmasını sağlar.

-İnsan, yetenek ve kaynak kullanımı konularında gelişme sağlar.

-Sürekli gelişimin desteklenmesine hizmet eder.

 

Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF) Nedir?

Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF) dünyada koçlukla ilgili otorite sayılan kurumdur. ICF, koçluk mesleğinin küresel liderliğini üstlenmiştir. Koçluk mesleği standartlarını belirler ve bağımsız unvanlama sistemi sağlayarak dünyanın birçok yerinde hizmet veren koçlar ile koçluk mesleğine hizmet eder. ICF, koçluğun toplumun bütünleyici bir parçası olacağına inanarak; ICF üyelerinin en yüksek kalitede profesyonel koçluğu temsil edeceği bir geleceği tasarlamaktadır.

 

Koçluk Seansı Ne Sıklıkta Yapılır ve Süresi Ne Kadardır?

 

Koç – danışan ilişkisinde Koça duyulan güven, uyum ve eşit seviyede bir ilişki söz konusudur.

İbrahim Aktaş Koçluk Danışmanlık ve Eğitim olarak  ICF (Uluslararası Koçluk Federasyonu)  etik kuralları çerçevesinde danışanın seanslarda paylaştığı hiç bir bilgiyi onun izni olmadan kimseyle paylaşmayacağımızı taahhüt ederiz.

Danışan ve koçun hakları sözleşmeyle güvence altına alınır. Sözleşmede, koçluk hizmetinin türü, süresi, ücretlendirme ve hangi durumları kapsamadığı açık bir şekilde belirtilir.

Seçilen koç ile danışan sözleşme yaptıktan sonra sürece başlar. Güven ve samimiyet ilişkisine dayalı bu süreçte Koç müştesinin potansiyelini maksimize etmekle yükümlüdür. Danışanın hedeflerine giden bu harika yol arkadaşlığında Koç tarafından her seansta danışanın gelişimi takip edilerek tıkandığı noktalar varsa üzerinde çalışılır.

Koçluk , danışan ile koç arasında kurulan bir gelişim ilişkisidir. Sürecin verimli olması için  minimum 8-12 seans birlikte çalışılmasını tavsiye ederiz.

 

Koçluk seansları haftada 1 kez yapılır. Bir koçluk seansı yaklaşık olarak 45 dakika ile 1 saat arasında sürmektedir.

Hedefe ulaşma süresi ortama olarak 8-12 seans arasındadır. Bu süreç yaklaşık 2-3 aydır. Süreç hedefin büyüklüğüne ve küçüklüğüne göre değişkenlik gösterebilir.

whatsapp
Telefon